Frimenigheden
   Broen

Vejle Missionshus

Olgas Vej 14-18, 7100 Vejle

  • White Facebook Icon

© 2019 Frimenigheden Broen

Vi er en del af:

Vi er tilknyttet:

Indre-Mission-logo-hvid.png

Kontakt os

Du er altid velkommen til at kontakte os, hvis du har spørgsmål. 

 

Vores medarbejdere
Peter
Jerup-Thise
Sprint Korsholm
Robert Bladt

Frimenighedspræst

Tlf.: 53 82 19 45

peter@frimenighedenbroen.dk

Jeg har været ansat som præst i Broen siden januar 2019. Jeg bor i Vejle med min kone Anne og vores datter Alba. 

Jeg kan træffes fast på kirkens kontor på Olgas Vej onsdage fra kl. 11-17 eller på mail og telefon.

NB: jeg afholder ferie i uge 42-43. Ved akut behov træffes Brian Madsen på 41 41 49 45

Ulønnet hjælpepræst

Tlf.: 23 96 06 58

sprint@frimenighedenbroen.dk

Jeg har været ulønnet hjælpepræst i Broen siden starten i 2012 og bor i Børkop med min kone Hanne.

 

Jeg arbejder som undervisningskon-

sulent i Indre Mission på landsplan.

Ulønnet hjælpepræst

Tlf.: 26 50 09 08

robert@frimenighedenbroen.dk

Jeg har været ulønnet hjælpepræst i Broen siden starten i 2012. Jeg bor i Børkop med min kone Dorte.

 

Jeg arbejder som forstander på Børkop Højskole.

Brian
Madsen

Ulønnet hjælpepræst

Tlf.: 41 41 49 45

brian@frimenighedenbroen.dk

Jeg er uddannet diakon/socialpædagog blev indsat som ulønnet hjælpepræst i Broen i 2018. Jeg bor i Vejle med min kone Ellen.  


Jeg arbejder i Indre Mission som forkynder og samfundskonsulent.

Aleksander Asmussen

Menighedsinspirator og lovsangsleder

Tlf. ‭53 65 51 58‬

aleksander@frimenighedenbroen.dk

Jeg arbejder 8 timer om ugen som menighedsinspirator, lovsangsleder og overordnet koordinator for de forskellige tjenesteteams i Broen.

Jeg er desuden lærer og bor i Vejle med min familie.

Peder Ø. Andreasen

Menighedsrådsformand

Tlf. 20 13 14 00

peder@frimenighedenbroen.dk

Jeg har været formand for Broens menighedsråd siden 2019. 

Gudstjenester

De fleste af vores gudstjenester afholdes søndage fra 10:30-12.00. Hold øje med kalenderen for præcis information, eller download programmet. 

Præsten har fast træffetid på kontoret

Onsdag: 11:00-17:00

KONTAKT
Addresse

Olgas Vej 14, 

7100, Vejle